Nihalo stolpne ure
Nihalo
Nihalo je osnovni element ure! Vse ostalo le optično ali akustično prikazuje število nihajev in s tem pretečen čas. Nihalo določa kako hitro se pogonska utež ure odvija in s tem hitrost delovanja celotnega mehanizma ure. Dolžina nihala ima vpliv na natančnost delovanja ure. Masa nihala pri tem ne določa hitrosti nihanja, to teoretično določa zgolj dolžina. Vsekakor pa večja masa pomeni večjo vsebnost potencialne energije, večjo vztrajnost in s tem spet enakomernejše delovanje. Zraven tega pomeni daljše nihalo počasnejše vrtenje kolesja in s tem povezano manjšo obrabo materiala vrtečih (gredi) in stičnih elementov (zobniki, “čolniček”).
Vse uteži, nihalna in pogonske, so iz istega, poroznega kamna, peščenjaka. Ura ima štiri pogonske uteži. Najmanjša in s tem najlažja utež poganja uro in tehta 44, 8kg. Ostale uteži poganjajo udarjanje kladiva na zvon, akustično obveščanje, koliko je ura. Prva utež (če pri vhodu stojimo pred nihalom, desna) tehta 64,1kg in poganja zvonjenje vsakih 15 minut. Sledi opisana utež, ki poganja uro. Tretja poganja ponavljanje zvonjenja polnih ur in tehta 61,5kg. Četrta poganja zvonjenje polnih ur in tehta 62kg.
Verjetno so bile uteži dimenzionirane na osnovi izkustvenih vrednosti pri izdelavi ure (čim lažja, tem boljše, samo delovati mora zanesljivo…). S pomočjo navijanja jih dvigamo in jim tako dodajamo potencialno energijo, ki je gonilo delovanja ure same in z njo povezanimi mehanizmi za zvenenje. Desna utež poganja mehanizem z zvonenje vsake četrt ure, druga (najlažja) poganja uro, tretja poganja mehanizem za ponovitev polne ure, četrta pa za polno uro. Danes so uteži obešene na jeklene pletenice (vsekakor bolj varno), nekoč so to vlogo opravljale lanene vrvi. V kamniti del vseh uteži je z gornje strani vstavljeno jekleno uho, ki omogoča, da se utež obesi. To uho je s kamnom spojeno s pomočjo svinca. To so stopili in vlili v luknjo z jeklenim ušesom. Ko se je svinec strdil, tvoril trdno in zanesljivo vez.
Na enak način je obdelan tudi kamen za, utež, ki določa najnižjo točko nihala ima maso 303kg. Ta je povezan z lesenim delom nihala s pomočjo dveh navojnih gredi. Njihova naloga je, da se ohrani utež nihala stalno na isti razdalji od ure, klub raztezanju materiala zaradi temperaturnih razlik ali utrujenosti. Kdor ohranja delovanje in vzdrževanje ure, mora torej vedno znova prilagajati oz. izenačevati okoljske vplive na nihalo in njegovo dolžino. Samo na ta način bo ura točno in zanesljivo delovala. Nihajni čas nihala znaša 8,9 sekunde, kar pomeni, da se nihalni gib ponovi okoli 404 krat na uro. Amplituda (največji odmik od ravnovesne lege) znaša 60 cm.